FABRYKA SZTUKI
ARCHIWUM

GA

2006

   Wystawy 2002-2011  >>   Jacek Malicki   

Jacek Malicki - Intro

K87 Galeria Milanówek Jacek Malicki

Mierzenie wstecz. Oglądanie starych obrazów, wyciągniętych z prywatnego magazynu. Niektóre są trochę podniszczone, co świadczy, ze nie miały lekkiego losu. Pierwsze z nich powstały przed 1978 rokiem, można powiedzieć: w szczytowym okresie rozwoju konceptualizmu, głoszącego koniec malarstwa. Trzeba było się ukrywać, robić fotografię, performance.
Bardzo modne zaczynało być video, najlepiej pokazujące samego artystę w różnych sytuacjach, taki autoportret. Ciekawe, że nikt nie czepiał się rzeźby, która zresztą zaczęła nazywać się instalacją, albo environment.
Wszyscy byli pod wrażeniem Duchampa, Warhola, Kosutha, no i Opałki, który ratował nasz honor, na dodatek malując, co prawda konceptualnie, ale jednak, i chyba na tym to polegało, że obrazy trzeba było wymyślać.
To znaczy zawsze dobry obraz musiał być wykoncypowany, chociażby pod względem atrakcyjnej kompozycji (oprócz Van Gogha oczywiście, który machał pędzlem w natchnieniu, a vista), jednak malarstwo materii, informel i ich estetyczne przeciwieństwa, czyli hard edge painting i minimal zaczęły traktować to*| prawie tylko jak bardzo dobrze zaprojektowany przedmiot, vide pop-artowskie Brillo Boxes. Tadeusz Kantor przykleja do płótna obrazy sprasowane parasole, Edward Krasiński zamawia u stolarza formy, przypominające surrealistyczne szuflady, które następnie maluje tylko na bialo i czarno i eksponuje przepuszczając przez nie niebieski pasek.
Kiedy już wiedziałem o tym wszystkim, pole manewru pozostawało niewielkie, dlatego zgodnie z zasadą, że tyle jest matematyk, ilu matematyków, usilnie dążyłem do własnych wyliczeń, których duża część pozostała na papierze, w małych formach, w zeszytach i szkicownikach, bo to nie jest tak, że obraz maluje się od razu. Najdroższe są te okulary, przez które się to wszystko widzi.

Jacek Malicki
Materiał video z wernisażu.

Montaż: Wojciech Kopacewicz

   Wystawy 2002-2011  >>   Jacek Malicki   
K87 Galeria Milanówek Jacek Malicki K87 Galeria Milanówek Jacek Malicki K87 Galeria Milanówek Jacek Malicki K87 Galeria Milanówek Jacek Malicki K87 Galeria Milanówek Jacek Malicki K87 Galeria Milanówek Jacek Malicki K87 Galeria Milanówek Jacek Malicki K87 Galeria Milanówek Jacek Malicki K87 Galeria Milanówek Jacek Malicki K87 Galeria Milanówek Jacek Malicki K87 Galeria Milanówek Jacek Malicki K87 Galeria Milanówek Jacek Malicki K87 Galeria Milanówek Jacek Malicki K87 Galeria Milanówek Jacek Malicki K87 Galeria Milanówek Jacek Malicki K87 Galeria Milanówek Jacek Malicki K87 Galeria Milanówek Jacek Malicki K87 Galeria Milanówek Jacek Malicki K87 Galeria Milanówek Jacek Malicki K87 Galeria Milanówek Jacek Malicki
   Wystawy 2002-2011  >>   Jacek Malicki   

Grupa robocza:

Nela Fleks Wojciech Kopacewicz Małgorzata Serwatka-Kopacewicz

Małgorzata Serwatka-Kopacewicz, Milanówek, www.kopacewicz.pl