FABRYKA SZTUKI
ARCHIWUM

FS

2002

   Wystawy 2002-2011  >>   Nok Nadarzyn   

Nok Nadarzyn - Intro

Nok Nadarzyn Fabryka Sztuki

Dnia 6. 12. 2002 r. w Nadarzyńskim Ośrodku Kultury odbyły się zorganizowane przez Fabrykę Sztuki i NOK Mikołajki ze Sztuką. Nad całością czuwała Dorota Suwalska związana zarówno z Fabryką Sztuki jak i z NOK-iem, która była pomysłodawcą, autorką koncepcji oraz komisarzem wystawy. Imprezie towarzyszyła wystawa prac artystów stowarzyszonych w Fabryce Sztuki tworzonych specjalnie z myślą o dzieciach. W sali widowiskowej, kawiarence i holu można było oglądać ilustracje (Agnieszka Olan i Dorota Suwalska), obrazy, grafiki i rysunki (Małgorzata Serwatka, Lucyna Ozimowska, Ryszard Łobos), witraże (Jacek Siedlecki), tkaninę artystyczną (Matuszewska-Berg Barbara, Narbutt Alicja), meble (Małgorzata Serwatka, Wojtek Kopacewicz), świąteczne stroiki (Marzena Bielniak), wyroby rzemiosła artystycznego (Sylwia Krzemianowska). Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się instalacja autorstwa Wojtka Kopacewicza i Małgorzaty Serwatki pt.
„Jeśli dobry z ciebie kolarz wnet zobaczysz piękny collage, czyli sport i sztuka w jednym“. Kolejka chętnych do jej obejrzenia zdawała się nie mieć końca. Przy okazji dzieci mogły przeczytać na planszy informacyjnej co właściwie kryje się pod tajemniczymi terminami „collage“ i „instalacja“. Duże zaciekawienie budziła również Fabryka Nieskończoności Doroty Suwalskiej. Choć trudno w to uwierzyć wewnątrz ceramicznych kubków można było zobaczyć nieskończoność. W centralnym punkcie sali widowiskowej stanął wielki słoń autorstwa Anny Luizy Juśkiewicz zbudowany z materiałów wtórnych, który bardzo szybko stał się ulubieńcem publiczności. Zwolennicy mniejszych zwierzaczków mogli oglądać schowane w terrarium owady z filcowanej wełny wykonane przez Dorotę Suwalską. W programie znalazło się także miejsce na akcje warsztatowe dla dzieci które odbywały się równocześnie w różnych punktach sali widowiskowej.
1. Warsztaty muzyczne poprowadził Konrad Koźlicki, który zaprezentował wspaniałe dźwięki wydobywane z bębnów, instrumentów ceramicznych, oraz australijskiego instrumentu didigieridu, a następnie w ciągu godziny nauczył uczestniczące w jego warsztatach dzieci śpiewania nowej piosenki oraz akompaniowania sobie na bębenkach. Warsztaty zakończył wspaniały występ.

2. Warsztaty rzeźbiarskie - tworzenie figurek zwierząt z materiałów wtórnych. Zajęcia poprowadziła Anna Luiza Juśkiewicz, autorka ogromnego, wspaniałego słonia zbudowanego z kartonowych pudeł, który stał się niezwykłą inspiracją dla młodych twórców, tymbardziej że warsztaty rozpoczęło wspólne doprawienie słoniowi trąby. Później każde z dzieci pod kierunkiem artystki mogło wykonać własnego zwierzaka i zabrać go do domu.

3. Coollage. Warsztaty poprowadziła zaproszona do współpracy instruktorka Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury, Elżbieta Baur. Przed przystąpieniem do pracy dzieci mogły obejrzeć collage autorstwa Małgosi Serwatki i Wojtka Kopacewicza, który stanowił element instalacji pt. „Jeśli dobry z ciebie kolarz wnet zobaczysz piękny collage, czyli sport i sztuka w jednym“ oraz zdobyć informacje dotyczące tej techniki za pośrednictwem planszy informacyjnej.

4. „Spotkanie z Dżimbą“ - zabawa literacko-plastyczna poprowadzona przez Dorotę Suwalską autorkę Dżimby. Dżimba to pluszowa zabawka, w której wnętrzu ukryta jest książka, a właściwie miejsce na stworzone przez dzieci baśnie i ilustracje. Jak więc się łatwo domyślić zadaniem dzieci było współtworzenie „czytanki-przytulanki“ poprzez pisanie bajek i rysowanie ilustracji, które znajdą się w jej wnętrzu. Przy okazji dzieci mogły się przekonać, że Dźimba potrafi się zarówno smucić, jak i uśmiechać (specjalna konstrukcja ust), przeczytać baśń, której jest bohaterką i dowiedzieć czegoś więcej na jej temat za pośrednictwem zdjęć i informacji umieszczonych na planszy informacyjnej. Każdy kto chciał kupić oryginalny prezent lub ozdobę choinkową mógł znaleźć coś dla siebie na kiermaszu wyrobów artystycznych wykonanych przez artystów Fabryki Sztuki. Imprezę zakończyła wizyta zaproszonego przez NOK Świętego Mikołaja, który poprowadził loterię prac uczestniczących w wystawie artystów, oraz rozdał ufundowane przez NOK prezenty.

Opracowanie tekstu: Dorota Suwalska
Film: Kamera - Leszek Serwatka, montaż: Wojciech Kopacewicz

Nok Nadarzyn
Materiał video z wernisażu.

Kamera: Leszek Serwatka
Montaż: Wojciech Kopacewicz

Fabryka Sztuki Nok Nadarzyn Fabryka Sztuki Nok Nadarzyn Fabryka Sztuki Nok Nadarzyn Fabryka Sztuki Nok Nadarzyn Fabryka Sztuki Nok Nadarzyn Fabryka Sztuki Nok Nadarzyn Fabryka Sztuki Nok Nadarzyn Fabryka Sztuki Nok Nadarzyn Fabryka Sztuki Nok Nadarzyn Fabryka Sztuki Nok Nadarzyn Fabryka Sztuki Nok Nadarzyn Fabryka Sztuki Nok Nadarzyn Fabryka Sztuki Nok Nadarzyn Fabryka Sztuki Nok Nadarzyn Fabryka Sztuki Nok Nadarzyn
   Wystawy 2002-2011  >>   Nok Nadarzyn   

Grupa robocza:

Dorota Suwalska Konrad Koźlicki Barbara Matuszewska-Berg Kicior Agnieszka Olan Leszek Serwatka Anna Luiza Juśkiewicz Wojciech Kopacewicz Małgorzata Serwatka-Kopacewicz

Małgorzata Serwatka-Kopacewicz, Milanówek, www.kopacewicz.pl